Що таке кислота?
Ти, мабуть, уже чув це слово і здогадався, що вона має бути кисла.
І справді, в молоці утворюється молочна кислота, яка перетворює молоко на кефір, сметану, йогурти, сир, масло...
Апельсини, лимони, грейпфрути містять аскорбінову кислоту, тобто вітамін С.
Вугільна кислота допомагає виготовляти фруктові напої (ситро). Нікотинова, присутня в м'ясі, печінці, перешкоджає розвиткові захворювань шкіри. Борна використовується для виготовлення косметики, в боротьбі з мікробами.
Є й оцтова кислота, що знаходиться в оцті, який використовує мама для приготування обіду.
Кислоти допомагають людині в побуті, народному господарстві.
Але ні в якому разі, почувши чи прочитавши на пляшечці це слово, не перевіряй цю рідину на смак!
Переважна більшість кислот надзвичайно отруйні. Деякі з них, наприклад, сірчана, азотна і соляна, є настільки сильнодіючими, що можуть роз'їдати навіть найтвердіші метали. А на шкірі людини залишають страшні опіки, пропалюють тканини тіла. Дуже небезпечні для очей. Навіть від потрапляння в очі мізерної краплинки може настати сліпота.
В народному господарстві використовують миш'якову кислоту. Там вона необхідна. Але це страшна отрута, тому тримати її в домі абсолютно недопустимо.
Отже, кислоти — це речовини, розчини яких у воді мають кислий смак, роз'їдають рослинні та тваринні тканини і спричиняють отруєння та опіки. Померти можна навіть від оцту. Кислоти ніколи не повинні потрапляти до твоїх рук!
Сімейна сторінка
Вузлики напам'ять і дорослим, і малим.
Поради лікаря Будьздоровченка
Ознаки отруєння миш'яком:
— присмак металу в роті;
— блювання;
— сильний біль в животі;
— судоми;
— смерть.
Перша допомога:
— Якомога швидше викликати лікаря;
— До приїзду лікаря потерпілого напувати молоком. Молоко, точніше, білок, що в ньому міститься, уповільнює надходження отрути в кров.
Цікаво знати!
Якщо тебе укусила мурашка, місце укусу починає боліти, бо під шкіру потрапила сильна мурашина кислота.
Змасти це місце нашатирним спиртом і ти відразу ж позбавишся болю. Це нашатирний спирт знищив кислоту. Те ж саме трапляється, коли вкусить бджола.
Якщо обпік палець кислотою, занур його в розчин питної соди — біль затамується.
Довідкове бюро
Дві різні соди.
Ти, звичайно, чув про соду. Але існує дві абсолютно різні речовини, які називають содою.
Для прання, відбілювання та замочування білизни використовують кальциновану соду. Це білий порошок, що добре розчиняється у воді. Ще в Давньому Єгипті в III тисячолітті до нашої ери з її допомогою виготовляли скло. В наш час вона використовується для виготовлення мила та миючих засобів.
Інша сода — питна. Розчин питної соди необхідний в медицині при хворобах шлунку, для полоскання горла при ангіні.
Вона допомагає випікати вироби з тіста. Приносить користь і пожежникам, бо є складовою частиною вогнегасника, яким гасять пожежі.
Увага!
Недопустимо в квартирі тримати ці дві речовини поряд. Існує загроза твоєму здоров'ю, якщо ти ненавмисне їх переплутаєш. Першій — місце в ванній кімнаті, другій — на кухні.
Сріблясті кульки, що живуть в термометрі.
Ти знаєш, що таке термометр і вже, напевно, бачив, як розбігаються навсібіч сріблясті дриготливі кульки, коли він розіб'ється. Так і хочеться погратись цими дивними сяючими краплинками. Зупинись!
Ртуть — це метал, який при кімнатній температурі знаходиться в рідкому стані і має здатність розпадатися на дрібні краплинки. Рідка ртуть небезпечна перш за все своєю здатністю швидко випаровуватись. Якщо зберігати її в приміщенні відкритою, то в повітрі з'являться ртутні випари.
Два грами ртуті з домашнього термометра, розкотившись по однокімнатній квартирі, збільшують допустимий рівень випарів ртуті в повітрі в два рази.
Особливо небезпечні дрібні краплини розлитої ртуті, що закотились під плінтуси, лінолеум, меблі, в щілини підлоги. Якщо ртуть розсипана дрібними кульками — випаровування йде швидше, тому й небезпека більша. Отрута накопичується практично в усьому: в шпалерах, штукатурці, фарбі, цеглі... І відбувається це дуже швидко.
Увага!
Випадково розлиту ртуть треба якомога швидше і ретельніше зібрати. Всі місця, в яких могли б затриматись її краплини, необхідно обробити спеціальним розчином заліза. Тому одному тут не впоратись: необхідно викликати спеціалізовану бригаду рятувальної служби. Телефонуй за номером 102.
Запам'ятай!
Якщо ти помітив розлиту ртуть, терміново клич дорослих. Викидати ртуть та уражені нею предмети у сміттєзбірники, засипати їх землею чи піском категорично забороняється.
Довідкове бюро Всезнайка.
Де працює ртуть?
З давніх-давен ртуть використовується в виробництві фарб, промислової соди, електроприладів.
Завдяки тому, що її з'єднання отруйні, ртутними фарбами покривають днища морських кораблів, щоб вони не обростали черепашками.
При нагріванні ртуть розширюється і ця її властивість використовується в термометрах для вимірювання температури. Є вона й у барометрах, лампах тощо.
В давнину завдяки ртутному покриттю на склі одержували дзеркало. Але таке дзеркало було шкідливим для здоров'я і тому пізніше ртуть замінили сріблом.
Сімейна сторінка
Вузлики на пам'ять і дорослим, і малим.
Поради лікаря
Ознаки гострого отруєння солями ртуті:
— розлад кишечника;
— блювання;
— набряк та запалення ясен;
— послаблення серцевої діяльності;
— рідкий і слабкий пульс;
— можлива втрата свідомості,
В приміщеннях, де ртуть знаходиться в контакті з повітрям дуже довго, відбувається постійне отруєння. Ознаки постійного отруєння ртуттю:
— дратівливість;
— зниження працездатності;
— тремтіння в руках;
— присмак металу в роті;
— сильне слиновиділення;
— крихкість ясен.
Перша допомога потерпілому.
— звернутись до лікаря;
— викликати у хворого блювання;
— дати молока, яєчних білків або яєчної води: на 1 л води 2—3 яєчних білки.
Ліки в твоєму домі
В кожному домі є ліки. Вони приносять полегшення хворій людині. Але в руках дитини це небезпечна отрута.
Ліки, що допомагають при хворобах серця, знижують артеріальний тиск, снодійні чи заспокійливі, містять в собі речовини, які можуть заподіяти отруєння і смерть.
Є ліки, до складу яких входить зміїна отрута! А в краплях із бромом небезпечні навіть випари!
Сімейна сторінка
Поради лікаря
Ознаки отруєння бромом:
— запаморочення;
— кашель;
— задуха;
— подразнення слизових оболонок рота, носа, очей.
Допомога при отруєнні ліками:
— викликати лікаря;
— дуже точно пояснити йому: скільки, коли і яких ліків випито;
— якщо речовина потрапила в очі, промити великою кількістю води, якщо на руки — водою і содою.
|